Меню

Етичний кодекс UAnimals

Команда UAnimals та волонтери, які залучаються до виконання завдань організації, мають дотримуватися визначених правил поведінки:

1. Спілкуватися з іншими,дотримуючись загальних суспільних норм. Заборонено вживати мову ворожнечі чи дискримінувати інших людей за будь-якими ознаками. Спілкування має бути ввічливим та з повагою до гідності іншої людини.


2. Дбати про конфіденційність внутрішньої інформації. Працівники UAnimals не можуть самовільно розповсюджувати третім особам інформацію про користувачів, донорів, колег тощо. Люди, які звертаються до організації по допомогу, можуть не надавати згоду на публікації своїх історій, тоді їхні історії не можуть бути поширені навіть на сторінках організації.


3. Запобігати конфлікту інтересів. Працівники та волонтери повинні уникати будь-яких ситуацій, які можуть призвести до конфлікту інтересів або впливати на їх рішення щодо робочих ситуацій. Інші працівники мусять повідомляти керівництву про конфлікт інтересів усередині організації, якщо знають про такий.


4. Бути інклюзивними. У своїх робочих рішеннях та проєктах працівники та організація в цілому повинна поважати різноманітність індивідів та їхні права і відкидати будь-яку форму дискримінації на підставі раси, національності, гендерної приналежності, віку, сексуальної орієнтації, релігії або інших характеристик.


5. Дотримуватися чинних законів України. Незалежно від мети і масштабу позитивних змін для тварин, які можуть принести працівники організації, вони мають діяти винятково в рамках законів та інших нормативних документів.


6. Запобігати булінгу та насильсству. Ніхто з працівників не має права чинити щодо інших фізичне, психологічне чи емоційне насильство. Заборонено висміювати інших, кепкувати з них, обговорювати їхні особисті якості, а не робочі компетенції та вчинки.


7. Бути тверезими (у переносному сенсі теж:) під час виконання задач організації. Заборонено вживати алкоголь, наркотики та інші психотропні речовини, які можуть вплинути на швидкість реакції та якість прийнятих рішень, під час робочих завдань.


8. Використовувати свій вплив лише в рамках робочих задач. Заборонено користуватися посадовими можливостями чи ресурсами організації для особистих потреб чи проблем.


9. Проявляти ініціативу. Всі працівники UAnimals мають право і заохочуються до висловлення власних ідей, пропозицій щодо змін чи покращень у роботі. Саме спільні напрацювання дають нам можливість розвиватися.


10. Дбати про власне психічне здоров’я. Ми щодня працюємо зі складними темами і часто бачимо страждання людей і тварин. Працівники організації мусять усвідомлювати, як це впливає на їхній стан, і коригувати його за потреби, в тому числі користуючись можливостями, які надає організація.


11. Ставити безпеку у пріоритет. Щоб врятувати якомога більше тварин, ми самі маємо залишатися живими і здоровими. Тому у складних і небезпечних ситуаціях завжди слід обирати власне життя. Так само ми мусимо дбати про безпеку тих, кому допомагаємо, і завжди оцінювати, які ризики поширена нами інформація може нести для людей, про яких ми пишемо.